Paradigm Generator
Logowww.mari-language.com:

Paradigm Generator

Тиде материал нерген кызыт англичан йылме дене веле лудаш лиеш. Марий ден руш версий ямдылалтеш да вашке савыкталтшаш.

   ○ XXX ● XXX ○ XXX
XXX: ○ XXX ○ XXX ● XXX
Орфографий: ○ кириллице ○ УФА (UPA) ● МФА (IPA)

Indicative Present

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkemom ɲəmərt͡ɕək
2SG:ɲəmərt͡ɕəketot ɲəmərt͡ɕək
3SG:ɲəmərt͡ɕəkaok/ogeʃ ɲəmərt͡ɕək
1PL:ɲəmərt͡ɕəkenaona/ogəna ɲəmərt͡ɕək
2PL:ɲəmərt͡ɕəkedaoda/ogəda ɲəmərt͡ɕək
3PL:ɲəmərt͡ɕəkatogət ɲəmərt͡ɕək

Indicative Simple Past I

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkəʃəmʃəm ɲəmərt͡ɕək
2SG:ɲəmərt͡ɕəkəʃət͡ɕʃət͡ɕ ɲəmərt͡ɕək
3SG:ɲəmərt͡ɕəkəʃəʃ ɲəmərt͡ɕək
1PL:ɲəmərt͡ɕəkəʃnaəʃna ɲəmərt͡ɕək
2PL:ɲəmərt͡ɕəkəʃdaəʃda ɲəmərt͡ɕək
3PL:ɲəmərt͡ɕəkəʃtəʃt ɲəmərt͡ɕək

Indicative Simple Past II

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkenamɲəmərt͡ɕəken oməl
2SG:ɲəmərt͡ɕəkenatɲəmərt͡ɕəken otəl
3SG:ɲəmərt͡ɕəkenɲəmərt͡ɕəken ogəl
1PL:ɲəmərt͡ɕəkenːaɲəmərt͡ɕəken onal/ogənal
2PL:ɲəmərt͡ɕəkendaɲəmərt͡ɕəken odal/ogədal
3PL:ɲəmərt͡ɕəkenətɲəmərt͡ɕəken ogətəl

Indicative Compound Past I

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkem əʎeom ɲəmərt͡ɕək əʎe
2SG:ɲəmərt͡ɕəket əʎeot ɲəmərt͡ɕək əʎe
3SG:ɲəmərt͡ɕəka əʎeok/ogeʃ ɲəmərt͡ɕək əʎe
1PL:ɲəmərt͡ɕəkena əʎeona/ogəna ɲəmərt͡ɕək əʎe
2PL:ɲəmərt͡ɕəkeda əʎeoda/ogəda ɲəmərt͡ɕək əʎe
3PL:ɲəmərt͡ɕəkat əʎeogət ɲəmərt͡ɕək əʎe

Indicative Compound Past II

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkem ulmaʃom ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
2SG:ɲəmərt͡ɕəket ulmaʃot ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
3SG:ɲəmərt͡ɕəka ulmaʃok/ogeʃ ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
1PL:ɲəmərt͡ɕəkena ulmaʃona/ogəna ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
2PL:ɲəmərt͡ɕəkeda ulmaʃoda/ogəda ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
3PL:ɲəmərt͡ɕəkat ulmaʃogət ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ

Indicative Compound Past III

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkenam əʎeɲəmərt͡ɕəken oməl əʎe
2SG:ɲəmərt͡ɕəkenat əʎeɲəmərt͡ɕəken otəl əʎe
3SG:ɲəmərt͡ɕəken əʎeɲəmərt͡ɕəken ogəl əʎe
1PL:ɲəmərt͡ɕəkenːa əʎeɲəmərt͡ɕəken onal/ogənal əʎe
2PL:ɲəmərt͡ɕəkenda əʎeɲəmərt͡ɕəken odal/ogədal əʎe
3PL:ɲəmərt͡ɕəken əʎeɲəmərt͡ɕəken ogətəl əʎe

Indicative Compound Past IV

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəkenam ulmaʃɲəmərt͡ɕəken oməl ulmaʃ
2SG:ɲəmərt͡ɕəkenat ulmaʃɲəmərt͡ɕəken otəl ulmaʃ
3SG:ɲəmərt͡ɕəken ulmaʃɲəmərt͡ɕəken ogəl ulmaʃ
1PL:ɲəmərt͡ɕəkenːa ulmaʃɲəmərt͡ɕəken onal/ogənal ulmaʃ
2PL:ɲəmərt͡ɕəkenda ulmaʃɲəmərt͡ɕəken odal/ogədal ulmaʃ
3PL:ɲəmərt͡ɕəken ulmaʃɲəmərt͡ɕəken ogətəl ulmaʃ

Imperative

PositiveNegative
1SG://
2SG:ɲəmərt͡ɕəkit ɲəmərt͡ɕək
3SG:ɲəmərt͡ɕəkʃeənʒe ɲəmərt͡ɕək
1PL:(ɲəmərt͡ɕəkena)(ona/ogəna ɲəmərt͡ɕək)
2PL:ɲəmərt͡ɕəksaida ɲəmərt͡ɕək
3PL:ɲəmərt͡ɕəkəʃtənəʃt ɲəmərt͡ɕək

Desiderative Present

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəknemənem ɲəmərt͡ɕək
2SG:ɲəmərt͡ɕəknetənet ɲəmərt͡ɕək
3SG:ɲəmərt͡ɕəkneʒeəneʒ ɲəmərt͡ɕək
1PL:ɲəmərt͡ɕəknenaənena ɲəmərt͡ɕək
2PL:ɲəmərt͡ɕəknedaəneda ɲəmərt͡ɕək
3PL:ɲəmərt͡ɕəkneʃtəneʃt ɲəmərt͡ɕək

Desiderative Past I

PositiveNegative
1SG:ɲəmərt͡ɕəknem əʎeənem ɲəmərt͡ɕək əʎe
2SG:ɲəmərt͡ɕəknena əʎeənet ɲəmərt͡ɕək əʎe
3SG:ɲəmərt͡ɕəkneʒe əʎeəneʒ ɲəmərt͡ɕək əʎe
1PL:ɲəmərt͡ɕəknena əʎeənena ɲəmərt͡ɕək əʎe
2PL:ɲəmərt͡ɕəkneda əʎeəneda ɲəmərt͡ɕək əʎe
3PL:ɲəmərt͡ɕəkneʃt əʎeəneʃt ɲəmərt͡ɕək əʎe

Desiderative Past II

PositiveNegative
1SG://
2SG:ɲəmərt͡ɕəknet ulmaʃənet ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
3SG:ɲəmərt͡ɕəkneʒe ulmaʃəneʒ ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
1PL://
2PL:ɲəmərt͡ɕəkneda ulmaʃəneda ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ
3PL:ɲəmərt͡ɕəkneʃt ulmaʃəneʃt ɲəmərt͡ɕək ulmaʃ

Non-finite forms

Infinitive:ɲəmərt͡ɕəkaʃ
Necessitive infinitive:ɲəmərt͡ɕəkman
Active participle:ɲəmərt͡ɕəkʃe
Passive participle:ɲəmərt͡ɕəkme
Future-necessitive participle:ɲəmərt͡ɕəkʃaʃ
Negative participle:ɲəmərt͡ɕəkdəme
Affirmative instructive gerund:ɲəmərt͡ɕəken
Negative gerund:ɲəmərt͡ɕəkde
Gerund of prior action:ɲəmərt͡ɕəkmek(e)
Gerund of future action:ɲəmərt͡ɕəkmeʃ(ke)
Gerund of simultaneous action:ɲəmərt͡ɕəkʃəla
Nominalization:ɲəmərt͡ɕəkmaʃ
Negative nominalization:ɲəmərt͡ɕəkdəmaʃ


Logo of Department of Finno-Ugrian Studies Logo of Kone Foundation Logo of LMU
Пытартыш уэмдымаш: 2024-ше ийын идым тылзын 1-ше кечыштыже
Доступность нерген увертарымаш (немычла)