Paradigm Generator
Logowww.mari-language.com:

Paradigm Generator

Тиде материал нерген кызыт англичан йылме дене веле лудаш лиеш. Марий ден руш версий ямдылалтеш да вашке савыкталтшаш.

   ○ XXX ● XXX ○ XXX
XXX: ○ XXX ○ XXX ● XXX
Орфографий: ● кириллице ○ УФА (UPA) ○ МФА (IPA)

Indicative Present

PositiveNegative
1SG:подыремом подыр
2SG:подыретот подыр
3SG:подыраок/огеш подыр
1PL:подыренаона/огына подыр
2PL:подыредаода/огыда подыр
3PL:подыратогыт подыр

Indicative Simple Past I

PositiveNegative
1SG:подырышымшым подыр
2SG:подырышычшыч подыр
3SG:подырышыш подыр
1PL:подырышнаышна подыр
2PL:подырышдаышда подыр
3PL:подырыштышт подыр

Indicative Simple Past II

PositiveNegative
1SG:подыренамподырен омыл
2SG:подыренатподырен отыл
3SG:подыренподырен огыл
1PL:подыреннаподырен онал/огынал
2PL:подырендаподырен одал/огыдал
3PL:подыренытподырен огытыл

Indicative Compound Past I

PositiveNegative
1SG:подырем ыл'еом подыр ыл'е
2SG:подырет ыл'еот подыр ыл'е
3SG:подыра ыл'еок/огеш подыр ыл'е
1PL:подырена ыл'еона/огына подыр ыл'е
2PL:подыреда ыл'еода/огыда подыр ыл'е
3PL:подырат ыл'еогыт подыр ыл'е

Indicative Compound Past II

PositiveNegative
1SG:подырем улмашом подыр улмаш
2SG:подырет улмашот подыр улмаш
3SG:подыра улмашок/огеш подыр улмаш
1PL:подырена улмашона/огына подыр улмаш
2PL:подыреда улмашода/огыда подыр улмаш
3PL:подырат улмашогыт подыр улмаш

Indicative Compound Past III

PositiveNegative
1SG:подыренам ыл'еподырен омыл ыл'е
2SG:подыренат ыл'еподырен отыл ыл'е
3SG:подырен ыл'еподырен огыл ыл'е
1PL:подыренна ыл'еподырен онал/огынал ыл'е
2PL:подыренда ыл'еподырен одал/огыдал ыл'е
3PL:подырен ыл'еподырен огытыл ыл'е

Indicative Compound Past IV

PositiveNegative
1SG:подыренам улмашподырен омыл улмаш
2SG:подыренат улмашподырен отыл улмаш
3SG:подырен улмашподырен огыл улмаш
1PL:подыренна улмашподырен онал/огынал улмаш
2PL:подыренда улмашподырен одал/огыдал улмаш
3PL:подырен улмашподырен огытыл улмаш

Imperative

PositiveNegative
1SG://
2SG:подырит подыр
3SG:подыржоынже подыр
1PL:(подырена)(она/огына подыр)
2PL:подырзаида подыр
3PL:подырыштынышт подыр

Desiderative Present

PositiveNegative
1SG:подырнемынем подыр
2SG:подырнетынет подыр
3SG:подырнежеынеж подыр
1PL:подырненаынена подыр
2PL:подырнедаынеда подыр
3PL:подырнештынешт подыр

Desiderative Past I

PositiveNegative
1SG:подырнем ыл'еынем подыр ыл'е
2SG:подырнена ыл'еынет подыр ыл'е
3SG:подырнеже ыл'еынеж подыр ыл'е
1PL:подырнена ыл'еынена подыр ыл'е
2PL:подырнеда ыл'еынеда подыр ыл'е
3PL:подырнешт ыл'еынешт подыр ыл'е

Desiderative Past II

PositiveNegative
1SG://
2SG:подырнет улмашынет подыр улмаш
3SG:подырнеже улмашынеж подыр улмаш
1PL://
2PL:подырнеда улмашынеда подыр улмаш
3PL:подырнешт улмашынешт подыр улмаш

Non-finite forms

Infinitive:подыраш
Necessitive infinitive:подырман
Active participle:подыршо
Passive participle:подырмо
Future-necessitive participle:подыршаш
Negative participle:подырдымо
Affirmative instructive gerund:подырен
Negative gerund:подырде
Gerund of prior action:подырмек(е)
Gerund of future action:подырмеш(ке)
Gerund of simultaneous action:подыршыла
Nominalization:подырмаш
Negative nominalization:подырдымаш


Logo of Department of Finno-Ugrian Studies Logo of Kone Foundation Logo of LMU
Пытартыш уэмдымаш: 2024-ше ийын идым тылзын 1-ше кечыштыже
Доступность нерген увертарымаш (немычла)